top of page

Tableau ile İş Zekası # 11

Fonksiyonlar ve Hesaplamalar #2


Bu yazımızda fonksiyonlar konusuna devam ederek, kullanıcı fonksiyonlarını (User Functions) tanıtacağız. Ayrıca User Fonksiyonları nerelerde ve ne amaçla kullanılır bir örnek üzerinden anlatmaya çalışacağız.


User Fonksiyonları, çalışmalarımızı Tableau Server ya da Tableau Cloud üzerinden paylaşırken, sadece belirli kişilerin çalışmalarımızı görebilmesi için kullanıcı ya da satır seviyesinde filtrelemeler yapmamızı sağlayan fonksiyonlardır. Örnek olarak, bölgesel satış performansını gösterdiğiniz bir raporu Tableau Server ya da Tableau Cloud üzerinde paylaştınız ve sadece ilgili kişilerin kendi sorumlulukları olan bölgeleri görüntülemesini istiyorsunuz. Bu durumda bir User Fonksiyonu olan ISMEMBEROF fonksiyonunu kullanabiliriz. Grubun üyesi olan kullanıcıları filtrelemiş oluruz.


Not: Burada bazı özel karakterleri kullanırken, HTML URL Encoding kullanmanız gerekebilir. Örnek olarak, ISMEMBEROF(‘Users+’) şeklinde yazacağınız bir kodu, ISMEMBEROF(‘Users%2B’) olarak yazmanız gerekmektedir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Tableau Desktop üzerinde, kullanıma sunulmuş altı adet User Fonksiyonu vardır, sırasıyla inceleyecek olursak:
 • FULLNAME() : O an aktif olan kullanıcının tam adını getirir.

 • ISFULLNAME(string) : Aktif kullanıcının isminin doğru girilip girilmediğine göre True ya da False dönecektir.

 • ISMEMBEROF(string) : Aktif kullanıcı, verilen string ifadedeki grubun bir üyesi ise True, değilse False dönecektir.

 • ISUSERNAME(string) : Verilen string ifade, kullanıcı adı ile uyumluysa True, değilse False dönecektir.

 • USERDOMAIN() : Eğer kullanıcı herhangi bir Tableau Server hesabına giriş yaptı ise, ilgili alan adını getirir.

 • USERNAME() : Aktif kullanıcıya ait, kullanıcı adı bilgisini getirir.Tableau’da kullanabileceğimiz User Fonksiyonlarını gördüğümüze göre, artık bir örnek yaparak konuyu daha iyi kavramaya çalışalım. Bu örnek çalışmayı yaparken, Sample-Superstore veri setini kullanacağız ancak bir Tableau Server ya da Tableau Cloud hesabına giriş yapabiliyor olmanız gerekmektedir. Eğer giriş yapabiliyorsanız, ilk olarak aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

 1. Tableau Server / Tableau Cloud hesabımıza giriş yapalım.

 2. Aşağıda belirtilen kullanıcıları Server ya da Cloud üzerinden oluşturalım. Kullanıcı eklemek için bakınız.

 • Julia Robberts

 • Fred Stone

 • Cason Dalary

 • Oaklyn Ashes

3. ‘Bölgesel Yöneticiler’ adında bir grup oluşturalım. Grup oluşturmak için bakınız. 4. Kendi kullanıcı hesabınızıda aynı gruba ekleyiniz. Gruba sonradan üye eklemek için bakınız. Şimdi çalışmalarımızı yapabiliriz. İlk olarak görselimizi örnek veri setimiz üzerinden oluşturacağız. Veri setimize bağlanırken, Orders sayfası ile, Left Join olacak şekilde People sayfasını birleştirmemiz gerekiyor. (Bölge sorumlularımızın People verisinde olduğunu varsayıyoruz.)


Bu aşamadan sonra, sırasıyla aşağıdaki adımları izleyerek, raporumuzu oluşturalım.

1- Data kısmından, State verisine çift tıklayarak, eyalet bazlı haritamızı oluşturalım.

2- Sales verisini Marks > Color kısmına atarak satışa göre eyaletlerimizi renklendirelim.

3- Bu aşamadan sonra, daha önce öğrendiğimiz Dual Axis yöntemine ihtiyaç duyacağız, Columns kısmında bulunan Longitude verisini Ctrl (Mac kullanıcıları için Cmd) butonuna basılı tutarak, çoğaltalım ve yine Columns kısmına bırakalım.


4- Marks kısmında ikinci Longitude alanını seçelim ve Region verimizi Marks > Color kısmına bırakalım. Şimdi ekranda solda ilk oluşturduğumuz sağda ise yeni oluşturduğumuz haritayı göreceğiz.


5- Oluşturduğumuz ikinci alanın görselleştirme tipini, Automatic yerine Map olarak değiştirelim ve Marks > Color kısmında opacity değerini %50 olarak değiştirelim.


6- Marks kısmında, ilk Longitude verisini seçip, Color > Edit Colors diyerek, açılır listeden Gri renk seçeneğini seçelim ve Columns kısmında ikinci Longitude alanına tıklayarak Dual Axis işlemini yapalım.


Şimdi bölgesel bazda renklendirme yaptığımız eyaletleri ilk görselde gri renk seçtiğimiz için hem aynı renkte ancak farklı renk yoğunluklarında görebilecek şekilde oluşturmuş olduk.

Artık User Fonksiyonumuzu aşağıdaki formülü kullanarak oluşturabiliriz.

 • Analysis > Create Calculated Field menüsü ile açılan pencereye kodumuzu yazarak alanımızı oluşturalım. Alan adını User Filter olarak belirleyebilirsiniz.

Bu hesaplama ile, kullanıcının, ilgili ‘Bölgesel Yöneticiler’ grubuna ya da ilgili People verisinde Regional Manager alanına dahil olup olmadığını kontrol ediyoruz. Dahil ise True dönecektir.

 • Oluşturduğumuz User Filter alanını, Filters penceresine bırakalım ve Filter seçeneğini True olarak işaretleyelim.

Çalışmamız artık tamamlandı, Tableau Desktop üzerinde, eğer bir server ya da cloud hesabına giriş yaptı iseniz, sağ-alt kısımda kullanıcı adını görüntüleyebilirsiniz.


Buradan, oluşturduğumuz diğer kullanıcıları seçerek, ilgili kullanıcı hangi bölgenin sorumlusu ise, ekranda sadece o kullanıcının bölgesinin görüntülendiğini görebilirsiniz. En önemliside, Tableau Desktop üzerinde yaptığınız bu işlem, çalışmanızı Tableau Server ya da Cloud üzerinde paylaştığınızda, raporu tüketen kullanıcıya göre filtreleme işlemini sürdürecektir. Raporu incelemek isteyen kullanıcı, veri setinizde herhangi bir bölge ile eşleştirilmedi ya da ‘Bölgesel Yöneticiler’ grubuna dahil değil ise, boş bir ekran görecektir. User fonksiyonlar ile alakalı ekstra kaynak incelemek isterseniz aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz. User Calculations (Link opens in a new window) örnek video Functions in Tableau Tableau Functions (by Category) Tableau Functions (Alphabetical)


Bu platformda Tableau hakkında Türkçe bir kaynak oluşturmaya çalışacağız, diğer makale ve içeriklerimiz için takipte kalabilirsiniz. Tableau hakkında yayınladığımız çok sayıda video, makale ve diğer içeriklerimize ise Yeni Nesil İş Zekası web sitemizden erişebilirsiniz.

23 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page