top of page

Qlik vs Tableau

Yellow and Green Greyscale American Football Match-up UAAPNCAA Instagram Post.png

Öncelikle böyle bir sayfa hazırlama fikri bizden çıkmadı. Sayfanın orjinalini tesadüfen farkettik. Elbette rekabetçi ortamda kendi ürününüzü ön plana çıkarmak için pek çok şey söyleyebilirsiniz ancak bunlara karşılık verilebileceğini de unutmamak şart. Bir iş zekası ürünü doğru değerlendirebilmek için ihtiyacınıza uygun doğru soruları sormak ve özellikle yanıltıcı, yönlendirici cevaplardan kaçınmak gerek.


Qlik geçmişte çok başarılı olmuş ancak çok ciddi ölçeklenebilirlik sorunları getiren ve geliştirici odaklı bir ürün. Qlik aldığınızda çok iyi qlik programcıları ile çalışmak zorundasınız ve verinizin de fazla büyümemesi lazım, yoksa işler iyice çatallaşabilir. Tablelau esnek ve ölçeklenebilir bir Self Servis iş zekası ürünü. Biz bütün müşteri toplantılarımızda objektif olarak iki ürünün değerlendirmesini yapıyoruz, iş zekası ürün değerlendirmesi yapıyor ya da qlik ile ölçeklenebilirlik sorunları yaşıyor olabilirsiniz, arayın, hiç bir bağlayıcılığı olmadan bir araya gelelim, kendimiz ve Tableau'yu anlatalım!

Tableau

Qlik

qlik tableau.jpg

Doğrusu

Tableau, yeni nesil, self servis analitik iş zekası platformudur. Pazarda pek çok firma, buna Qlik firması da dahil, Tableau'nun pazara sunulmasından sonra Tableau "gibi" kullanıcı odaklı görünümlü iş zekası araçları çıkarmak zorunda kalmışlardır; Qlik Sense gibi. Tableau farkını ve pazarda yaşattığı dönüşümleri öğrenmek için lütfen bizi arayın.

Salesforce 2019 yılında yazılım tarihinin en büyük satın alımlarından birini gerçekleştirerek 15.7 milyar dolara Tableau'yu satın aldı. Bu satın alma Salesforce için büyük bir yatırım olduğu kadar Tableau için de ürün stratejisini geliştirebilmek için büyük bir imkan sağladı. O günden bu yana da Tableau, gerek bulut gerekse ürün stratejisinde çok önemli ilerlemeler kaydetti. Salesforce halka açık bir şirket ve gelirleri Ar-Ge yatırımları vs. açık. Yeri gelmişken küçük bir kaç soru: Qlik'in sahibi kim? Qlik satışları ne kadar? Ar-Ge yatırımları ne kadar mesela? Salesforce - Tableau birleşmesi ve Tableau'nun ürün stratejisi için bizi arayın, yanıtlayalım.

Tableau esnek mimarisi ve son derece hızlı Hyper bellek içi veri tabanı sayesinde self servis iş zekası özelliğini her tür veri boyutunda ölçeklenebilir bir şekilde sunuyor. Terabaytlardan Petabayt boyutlarına verileri hiç bir fonksiyonalite kaybı olmadan son derece hızlı bir şekilde analiz edebiliyorsunuz. Big Data ortamınızı İş Zekası aracınıza "Hot-Warm-Cold Data" yaklaşımı ile entegre edebilirsiniz ve aynı dashboard üzerinde hem Tableau'nun bellek içi veri tabanından hem veri ambarınızdan hem de Big Data ortamınızdan "akıllı" ve ölçeklenebilir analizler yapabilirsiniz. Özellikle veri boyutlarındaki büyüme dolayısı ile Qlik'in ölçeklenme sorununa takılan firmalara, bu tür projeler  için geliştirdiğimiz özel yaklaşımlarımızı ve kampanyalarımızı öğrenmeleri için bizi aramalarını tavsiye ediyoruz. Hem Oracle Exadata'ya yatırım yapıp hem Big Data ortamları kullanıp hem de Qlik'e 1 TB RAM'li devasa donanım yatırımları yapmak zorunda değilsiniz, gerçekten, arayın, anlatalım!  

Tableau farklı kullanıcı tipleri için son derece uygun lisanslama seçenekleri sunuyor. Güçlü kullanıcılar kendi desktoplarında analiz yapıp bunu takım arkadaşları ile Tableau cloud ya da Tableau Server ortamında paylaşırken, iş kullanıcıları explorer modeli ile kendi raporlarını web browser üzerinde yapabiliyorlar. Rapor tüketicileri ise çok uygun fiyata raporları görebiliyorlar ve ek bir ürüne gerek kalmadan raporlarını mail olarak alabiliyorlar. Responsive tasarımı ile mobil uygulaması da kullanıcılar tarafından beğeni ile kullanılıyor. Tüm bu kullanım özellikleri, Tableau'nun halka açık yayınlanan lisans maliyetleri içinde olup ek bir ücret söz konusu değildir. Qlik'de email almak, mobil kullanım ayrıca mı ücretlendiriliyor? 

Tableau gerek Google BigQuery ya da Exasol gibi analitik veri tabanlarının ML/AI yeteneklerini kullanarak petabaytlarca veri üzerinden sorularınızı yanıtlayabildiği gibi R ve Python bağlantısı ile daha küçük ama esnek veri boyutlarında da son derece güçlü bir AI stratejisi yaratmanıza imkan tanır. Bunun yanında Ask Data özelliği ile de size workbooklardaki veri hakkında içgörü edinme imkanı tanır. AI/ML konusunda uzman Knime ve Alteryx gibi araçlarla tam bir uyum içerisinde çalışır

bottom of page