top of page
Tableau_PRC_HeroImage_Desktop1.jpg

Tableau

Partner-3A-Premier-Reseller-Cropped.png

Türkiye’deki  en büyük  Tableau İş Ortağı Kara Danışmanlık olarak Tableau’nun satış, danışmanlık ve destek hizmetlerini sürdürüyoruz. 2021, 2020, 2019, 2018, 2017 ve 2016 yıllarında en hızlı büyüyen ve en yüksek ciroya ulaşan Tableau Türkiye iş ortağı olduk. Veri analizi ve görselleştirmesinde devrim yaratan Tableau, Gartner Magic Quadrant Business Intelligence 2022  değerlendirmelerinde son 10 yıldır iş zekası alanında Dünya lideri.

Tableau ile gerçekleştireceğiniz bütün analizlerde ve veri görselleştirme projelerinizde ‘sürükle-bırak’ yönetimini kullanabilirsiniz. Kolay kullanımı sayesinde herhangi bir kodlama ya da programlama bilgisi gerektirmez. Tableau ile BT ekipleri kendi işi olan veri entegrasyonu ve hazırlığına, diğer iş birimleri asıl görevlerini daha iyi yerine getirebilmek için verileri analiz etmeye odaklanırlar.

Tableau_PRC_HeroImage_Laptop4-1024x819.jpg

10 yıldır Dünya lideri

Tableau, 2022 Gartner Business Intelligence Magic Quadrant değerlendirmelerine göre son 10 yıldır veri görselleştirme iş zekası çözümünde lider konumundadır. Self-servis analitik raporlamada düşük maliyet ve hızlı çözüm üretme avantajları olan bu ürün, tamamen ‘sürükle-bırak’ yöntemiyle kullanılıyor.

2022 Gartner BI Magic Quadrant raporunu indirmek için lütfen tıklayın!

10 yıldır Dünya lideri

QLIK VS TABLEAU

 

Öncelikle böyle bir sayfa hazırlama fikri bizden çıkmadı. Sayfanın orjinalini tesadüfen farkettik. Elbette rekabetçi ortamda kendi ürününüzü ön plana çıkarmak için pek çok şey söyleyebilirsiniz ancak bunlara karşılık verilebileceğini de unutmamak şart. Bir iş zekası ürünü doğru değerlendirebilmek için ihtiyacınıza uygun doğru soruları sormak ve özellikle yanıltıcı, yönlendirici cevaplardan kaçınmak gerek...

Yazımızın devamı okumak ve Qlik / Tableau arasındaki objektif kıyaslamayı incelemek için tıklayınız.

Tableau BI Yol Haritanız

 • İş İhtiyaçları

 • Veri Erişilebilirliği

 • Veri Güvenilirliği

 • Kullanıcı Profilleri

 • Ortak Veri Kültürü

 • As is -> To Be

bı.png

Kara Danışmanlık olarak hedeflerimizden bir tanesi müşterilerimizin BI yol haritalarını çıkarmak. Çünkü sizi çözüme ulaştıracak şey üründen daha çok ihtiyaçlarınızla ürünün örtüşmesi ve ürünü efektif kullanabilmeniz. Verinizi iş kararlarında etkin bir şekilde kullanılmasını hedeflediğinizde, öncelikle sizin ihtiyaçlarınızı, ardından verinizin güvenirliğini, kullanıcı profilerinizi anlayarak yola başlıyoruz. Ortak veri kültürünü nasıl oluşturacağımız konusunda size yol haritası belirlemek isteriz. Hizmetlerimizi de bu yol haritasına göre sunuyor oluyoruz.

Tableau Ürünleri

Tableau Desktop Professional

Güçlü kullanıcıların ve rapor geliştiricilerin Desktop’larına kurup veri bağlantıları gerçekleştireceği, analiz yapacağı ve dashboard’lar oluşturacağı uygulamadır. Tableau Creator lisans paketine dahildir.

Tableau Desktop Professional indirmek için tıklayın.

Tableau Desktop Professional

Web üzerinden ve mobil cihazlar ile erişecek tüm kullanıcıları kapsıyor; Tableau Desktop ile gerçekleştirilen veri bağlantılarının ve dashboard/raporların kullanıcılar arasında paylaşılacağı ortam. Tableau Server’a tarayıcı veya mobil uygulama üzerinden erişen her kullanıcı için ayrı isim ve şifre ile giriş yaparsınız.

Tableau Server’da hazır bulunan raporları görüntülemenin yanı sıra eğer yetkilendirilmişlerse internet tarayıcısı üzerinden, belli kısıtlar ile rapor ve dashboard geliştirebilirsiniz. Tableau Explorer veya Tableau Creator lisans paketleri dahilinde sunulur.

Tableau_PRC_HeroImage_Laptop1-1024x576.jpg
Tableau_PRC_HeroImage_Mobile2-1024x576 (1).jpg

Tableau Online

Tableau Software Inc’in sağladığı bulut alt yapısıyla Tableau Server yazılım ve donanım servislerinin sağlanmasıdır. Tableau Explorer veya Tableau Creator lisans paketleri dahilinde sunulur.

Tableau Online indirmek için tıklayın.

Tableau Prep

 

Güçlü kullanıcıların Desktop’larına kurulan, verileri hızlı ve güvenli şekilde temizleme ve birleştirme işlemlerine yardımcı olur. Esnek yapısı ve görsel deneyimi, verileri daha iyi anlamanızı sağlar. Join, union, pivot ve aggregation gibi karmaşık işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Tableau Creator lisans paketine dahildir.

Tableau Lisanslama Paketleri

Tableau Creator

Kullanıcı başına

900 $

1 yıllık kiralama

Tableau Desktop Professional


Tableau Prep


Tableau Server veya Tableau Online

Tüm Tableau Explorer paket özelliklerini ve ek olarak Server admin yetkinliklerini içerir.

 • Tableau Desktop Professional ile

  • Veri bağlantısı yaratma ve paylaşma

  • Rapor/dashboard yaratma ve paylaşma

 • Tableau Prep ile

  • Veri hazırlığı işlemleri

 

 

 

 


ASK DATA, 2019.1 sürümü ile gelen NLP tabanlı İngilizce dilinde sorgulama ve EXPLAIN DATA, 2019.3 sürümü ile gelen yapay zeka destekli veri madenciliği fonksiyonları Tableau Creator lisans paketinde ek ücret gerekmeksizin kullanılabilir.

Tableau Explorer

Kullanıcı başına

504 $

1 yıllık kiralama

Tableau Server veya Tableu Online

Tüm Tableau Viewer paket özelliklerini içerir.

 • Ek olarak Tableau Server / Online ile 

  • ​Custom view yaratma ve paylaşma

  • Diğer kullanıcılar için subscription yaratm

  • Kendi ve diğer kullanıcılar için alert yaratma

  • Tüm veriyi indirebilme

  • Edit yetkisiliyle tüm workbook’ları değiştirme

  • Edit yetkisiyle veri bağlantılarını kullanarak yeni workbooklar yaratma

 • Yönetim yetkinlikleri: Kullanıcı yaratma, yetkilendirme​


ASK DATA, 2019.1 sürümü ile gelen NLP tabanlı İngilizce dilinde sorgulama ve EXPLAIN DATA, 2019.3 sürümü ile gelen yapay zeka destekli veri madenciliği fonksiyonları Tableau Creator lisans paketinde ek ücret gerekmeksizin kullanılabilir.

Tableau Viewer

Kullanıcı başına

180 $

1 yıllık kiralama

Tableau Server veya Tableu Online

 • Kısıtlı Tableau Server/Online ile

  • Kullanıcı ile paylaşılan workbook ve dashboard’larda web tarayıcıdan veya mobil cihazlardan etkileşimli olarak analizler yapabilme

  • Sadece kendisi için subscription yaratabilme

  • Alert alabilme

  • Dashboard ve workbook’ları imaj dosya olarak indirebilme

  • Özet veriyi indirebilme

  • Comment özelliğini kullanabilme

Tableau ile Yapabilecekleriniz

Coğrafi analizler yapın

Tableau Openstreet map altyapısını ücretsiz ve entegre biçimde sunuyor. Herhangi bir coğrafi konumu ve verilerinizi harita üzerinde görüntülemeniz son derece kolay. Tableau, coğrafi veri dosyalarını otomatik olarak anlayabildiği için özelleştirilmiş coğrafi alanları analizlerinizde kullanabiliyor, kendi özel coğrafi hiyerarşilerinizi tanımlayabiliyorsunuz. Tableau'nun arka plan harita altyapısı Mapbox ya da WMS servisi olarak kullanılabilen her türlü haritacılık uygulamasıyla uyumlu çalışıyor. Böylece çok daha sofistike coğrafi analizler yapabiliyorsunuz.

Canlı bağlantı ve Hyper ile

büyük veri analizi yapın

Tableau sunduğu canlı-bağlantı mimarisi sayesinde Hive kaynaklarına kolayca bağlantı kurmanıza ve veri boyutları petabyte’lara ulaşsa bile herhangi bir veri aktarımına gerek kalmadan verilerinizi analiz etmenize olanak tanıyor. Tableau’nun canlı bağlantıya olanak tanıyan mimarisi, hem büyük veri hem de veri ambarı ortamlarına yaptığınız yatırımları bire bir koruyor. Ölçeklenebilir bir mimari Tableau ile büyük verileri görselleştirmek için de mümkün. Tableau canlı bağlantı özelliğinin yanı sıra bellek içi Hyper veri tabanını da herhangi bir ek maliyet olmadan kullanıcılarına sunuyor. Hyper sayesinde yüz milyonlarca satır verileri ışık hızında analiz etmeniz mümkün.

Mobil ile harekete geçin

Tableau mimarisinde ücretsiz olarak sunulan mobil çözümde akıllı telefon ve tablet cihazlardan dashboard ve raporlar analizleri kolaylıkla mümkün. İster internet tarayıcısından ister Tableau ios ve android için özel mobil uygulaması ile analizlerinizi mobil cihazlarınızda görüntüleyin.

Çarpıcı Örnek Tableau Çalışması

Tarih kendi içinde yıl, çeyrek, ay, hafta, gün, saat gibi doğal bir hiyerarşiye sahiptir. Bu hiyerarşinin tanımlanması ya da yaratılması için ek bir çabaya ya da IT çalışanlarının müdahil olmasına gerek olmamalı. Veri kaynağınızda bulunan bir tarih alanı üzerinde yıl, çeyrek, ay üzerinde dilediğiniz gibi drill down yapabilmeli, sizin için önemli tarihleri filtreleyebilmelisiniz. Tableau tarih alanlarını otomatik olarak algılıyor ve tarihsel veriler üzerinde dönem karşılaştırmaları yapmak, mevsimsel analizler son derece kolay hale geliyor. Herhangi bir programlama ya da tanımlama yapmadan, veri tabanında bir tarih tablosu yaratmadan yıl, çeyrek, ay, gün üzerinde dilediğinzice gezinebilir, dilerseniz özetlenmiş dilerseniz detay verilerle çalışabilirsiniz.

bg6.jpg

Size Yardımcı Olalım

kara-danismanlik-2.png
 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • YouTube

Cevizli Mah. Zuhal Cad. Ritim İstanbul
No.44/B Blok
Kat:16 D.163 34846 Maltepe/İstanbul

E-mail survey@karadanismanlik.com.tr

Telefon +90 542 717 35 57

Çarpıcı Örnek Tableau Çalışması

bottom of page