top of page

Tableau’da Wildcard Match Filtreleme Nedir?


Tableau’da gerçekleştirmek istediğimiz bir işlem için aklımıza ilk gelen yöntem hesaplama yazmak olsa da arayüz üzerinden gerçekleştirebileceğiniz çok fazla özellik var. Bunların bir kısmını hiç kullanmamış ve var olduklarını bilmiyor olabilirsiniz. Bu sebeple tek yöntemin hesaplama yazmak olduğunu düşünebilirsiniz.

Hesaplama yazmak çoğu zaman tek yöntem ya da en kısa yöntem olmayabiliyor. Bu yazımızda Tableau’da filtreleme işlemlerinizi birkaç adım azaltacak wildcard match filtreleme yönteminden bahsedeceğiz.

Wildcard match; kolon değerlerinizi, belirttiğiniz string özelinde filtrelemenizi sağlar. Bu sayede IF ve CONTAINS fonksiyonlarını içeren mantıksal hesaplamalar yazmanıza gerek kalmaz.

Yukarıdaki analizde sadece “Canon” kelimesini içeren ürünleri filtrelemek istersem tek yapmam gereken Ürün Adı’nı filtreye sürükleyerek wildcard match sekmesini açmak ve ilgili kelimeyi yazmak.

Ve sonuç olarak aşağıda gördüğünüz gibi; sadece “Canon” kelimesini içeren ürünleri, hesaplama yazarak elde edeceğimden çok daha hızlı bir şekilde elde ettim.

Umarım bu yazı sizler için faydalı olmuştur ve analizlerinizde bu yöntemi kullanırsınız.Tableau’da filtrelerin hangi sırayla uygulandığından bahsettiğimiz Tableau filtre hiyerarşisi yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

31 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page